Pierwszy trip psychodeliczny.
Jak się przygotować?

Psychodeliczna Akuszerka 01/03/2024

Pierwszy Trip

Pierwszy trip z psychodelikami może okazać się jednym z najbardziej przełomowych momentów Twojego dotychczasowego życia. Szczególnie, jeśli nadasz swojej podróży charakter terapeutyczny. Kluczowym aspektem w zaplanowaniu możliwie bezpiecznego i komfortowego tripa jest odpowiednie przygotowanie doświadczenia psychodelicznego, w tym zdobycie wiedzy na temat psychodelików. Warto tu napomnieć o tak zwanym set and setting. To coraz powszechniejsze określenie w świecie podróży psychodelicznych odnosi się do Twojej kondycji psychicznej (SET) oraz otoczenia i warunków, w jakich zdecydujesz się przyjąć daną substancję (SETTING)[1].

Zdobycie rzetelnych informacji na temat redukcji szkód i optymalizacji podróży wydaje się być niezbędnym krokiem, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na czas sesji z substancją. Odpowiednio przygotowane S&S w dużym stopniu warunkuje również późniejszą integrację doświadczenia psychodelicznego.

Czego można się spodziewać podczas podróży psychodelicznej?

Kwestia przeżycia doświadczenia psychodelicznego jest bardzo indywidualna i tak naprawdę dość ciężka do przewidzenia. Dla większości użytkowników wiąże się ona z bardzo dużym wpływem na aspekty związane z samorozwojem, duchowością czy działaniem terapeutycznym. Ale są też osoby, dla których spotkanie z substancją psychodeliczną było trudne albo skończyło się jedynie na doświadczeniu kolorowych wizualizacji, pośmianiu się i kompletnie niczego ponad to nie wynieśli.

 

Jedno jest pewne: psychodeliki raczej niczego nie dają i nie można niczego od nich oczekiwać. Żadna sesja psychodeliczna nie sprawi, że na pewno przepracujesz traumę, staniesz się oświecony czy ujrzysz wymiary innej, nieznanej Ci dotąd rzeczywistości. Substancje psychodeliczne, w zależności od rodzaju i dawki, mogą całkowicie zmienić Twoją percepcję na kilka a nawet kilkanaście godzin. I to naprawdę bardzo, ale to bardzo znacząco. Zmiany mogą dotyczyć wszystkich zmysłów, sposobu poruszania się, myślenia… To zupełnie inny świat, który ciężko sobie wyobrazić wcześniej i tak naprawdę nigdy nie wiadomo w jakim stopniu się przed Tobą otworzy. Możesz widzieć dźwięki, słyszeć kolory, rozmawiać z naturą. Jednym z najczęściej wspominanych wrażeń użytkowników jest odczucie jedności z całym Wszechświatem, naturą, innymi ludźmi. Jednak, aby to zrozumieć, trzeba to po prostu przeżyć.

Czy jestem gotowy na psychodeliczną podróż?

Podstawą świadomej i odpowiedzialnej podróży psychodelicznej jest szczere odpowiedzenie sobie na cztery pytania:

– czy wiem, jaką substancję planuję przyjąć i jak może ona na mnie wpłynąć?

– czy jestem gotowy, aby ją przyjąć?

– czy jestem pewien, że chce ją przyjąć?

– czy odpowiednio zadbałem o set & setting?

 

Aby odpowiedzieć sobie na te pytania warto wcześniej przygotować się teoretycznie. Treści na temat podróży psychodelicznych można czerpać zarówno z artykułów, forów tematycznych czy dokumentów poświęconym psychodelikom, jak również poprzez rozmowy z bardziej doświadczonymi użytkownikami. Im więcej się dowiesz, tym bardziej będziesz mógł czuć się przygotowanym i bezpiecznym. Oczywiście nikogo nie namawiamy ani nie zachęcamy do pracy z substancjami nielegalnymi, gdyż jest to niezgodne z prawem. Jednak uważamy, że zbieranie i powielanie rzetelnych informacji może znacząco wpływać na bezpieczeństwo osób, które pomimo różnych zakazów i ograniczeń zdecydują się na zażycie substancji wprowadzających w stan psychodeli. 

Czym jest bad trip? Jak go uniknąć?

Warto w tym miejscu również wspomnieć o bad tripie. Tak jak sesja z psychodelikiem może być kilkugodzinnym, przepięknym doświadczeniem, tak może stać się również źródłem bardzo trudnej, mrocznej podróży do granic wytrzymałości własnej psychiki. Dlatego też kluczowym dla podróży psychodelicznej jest wspomniane wcześniej set & setting, które minimalizuje ryzyko wystąpienia negatywnych wrażeń. Bad trip może przybrać formę niekończącej się pętli myśli, spirali z której nie da się uciec. Możesz mieć wrażenie, że zwariowałeś i taki stan rzeczy już się nigdy nie zmieni. Niewykluczone są wizje, których nigdy byś sobie świadomie nie życzył czy też doświadczenie nieuchronności śmierci, która ma przyjść lada moment[2]. Zdarzają się ataki paniki, histeria czy pragnienie, aby stan, w jakim jesteś natychmiast się zakończył. A niestety, on po prostu musi minąć. A zależnie od dawki i substancji podróż trwa średnio od 4-12 godzin. Dlatego też tak ważne jest zachowanie set & setting, które ograniczają ryzyko wystąpienia zagrożeń a optymalizują te pozytywne aspekty – których jest zdecydowanie więcej niż negatywnych.

Co zawsze może pomóc w czasie podróży psychodelicznej? Pamiętanie o założeniu, że warto akceptować wszystko co do Ciebie przychodzi oraz świadomość, że wszystko w końcu minie.

 

Pierwszy trip. Jaki psychodelik wybrać?

Wybór substancji jest również zasadniczym wątkiem w planowaniu pierwszej podróży. Czym są tak naprawdę psychodeliki? Psychodeliki to substancje psychoaktywne zmieniające percepcję, myślenie, nastrój, procesy poznawcze i świadomość, tworząc niezwykle intensywne doświadczenia emocjonalne i sensoryczne. Swoim działaniem wpływają na receptory serotoninowe, dlatego też często określa się je mianem halucynogenów serotoninergicznych.. Za najbardziej popularne substancje psychodeliczne, aktywujące wspomniany neuroprzekaźnik są[3]:

– LSD, dietyloamid kwasu lizergowego

– Psylocybinę

– DMT

– Meskalinę

– MDMA

– Marihuana (co wiele osób może dziwić, ale konopie indyjskie również charakteryzują się działaniem psychodelicznym, lecz nieco subtelniejszym. Dlatego też często są stosowane do „podbijania” wyżej wymienionych substancji)

 

Za najbardziej „bezpieczną” z racji stosunkowo największej ilości badań uznaje się psylocybinę. Ma ona udowodnione korzystne działanie terapeutyczne i coraz więcej uczelni czy klinik decyduje się na badanie tej substancji i prowadzenie terapii właśnie z jej udziałem. Sytuacją optymalną jest zażycie psylocybiny pod okiem wyspecjalizowanego terapeuty, jednak wiele osób decyduje się na samotne sesje lub w towarzystwie bliskiej, zaufanej osoby – co również może przynieść pozytywne efekty.

Produkty:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart